Kwiat doniczkowy – podopieczny naszego dziecka

doniczki dla dzieci

Tags: , , ,

O kwiatach, dobrych do dziecięcego pokoiku

Dekorując nasze wnętrza kwiatami doniczkowymi warto zasięgnąć fachowej wiedzy na temat tego, jakie gatunki kwiatów będą najodpowiedniejsze do określonych pomieszczeń. Przy doborze odpowiednich kwiatów do naszego wyposażenia wnętrz trzeba wziąć pod uwagę nie tylko ich wygląd, ale też warunki, jakie dane gatunki kwiatów preferują, oraz ewentualne działania niepożądane – niektóre z roślin mogą być trujące! Zaczniemy od pokoiku naszego dziecka.

Na początku pojawia się pytanie – czy warto w ogóle w pokoju dziecka umieszczać kwiaty doniczkowe, tym samym narażając je na zrzucenie czy zniszczenie? Oczywiście, że tak! Tak jak domowe zwierzątko, kwiaty doniczkowe mogą wiele nauczyć nasze dziecko. Opieka nad własnym kwiatem uczy naszego malucha odpowiedzialności i regularności, przynosząc jednocześnie dużą dozę radości i satysfakcji z dobrze wykonanego zadania.

Wybierając kwiaty doniczkowe dla dziecka, musimy zwrócić uwagę, czy dany kwiat nie wydziela trujących substancji. Nie polecam zwłaszcza difenbachii, wilczomlecza czy opuncji. Kiepskim rozwiązaniem są też wszelkie odmiany kaktusów. Dopiero potem należy skupić się na wyglądzie kwiatu doniczkowego. Roślina taka powinna być atrakcyjna dla naszego malucha, dobrze więc jeśli posiada kwitnące kolorowe kwiaty. Doskonale sprawdza się begonia o różowych lub czerwonych gęstych kwiatach i pąkach, która kwitnie nawet zimą. Odpowiednim wyborem będzie też gerbera, zachwycająca żywymi kolorami. Obie te rośliny nie wymagają szczególnych warunków ani zabiegów pielęgnacyjnych, dlatego też nasze dziecko bez problemu poradzi sobie z opieką nad nimi. Aby troska o kwiaty była bardziej atrakcyjna dla naszego brzdąca, możemy razem z rośliną podarować mu kolorową konewkę do podlewania, np. Kiwi marki Alessi. Dzięki swojej barwności konewka taka kojarzy się z dziecięcą zabawką, dlatego też podlewanie kwiatów stać się może dla naszego malucha świetną zabawą.

Doskonałym pomysłem będzie też umieszczenie w pokoju dziecięcym muchołówki. Taki kwiat na pewno zaintryguje malucha, który nie będzie mógł oderwać od niego wzroku. Muchołówka bowiem jest jedną z niewielu istniejących roślin mięsożernych! Za pomocą specjalnych chwytnych liści, wyposażonych we włoski, wabi i chwyta swoje ofiary – owady. Zamknięte w takiej pułapce, owady są następnie wchłaniane przez roślinę. Muchołówka będzie więc świetnym pomysłem dla naszych dzieci, które dzięki niej w ciekawy sposób zdobędą też cenną wiedzę o przyrodzie.

Aby uatrakcyjnić dziecku opiekę nad jego zieloną roślinką, warto zadbać też o dobór odpowiedniej, kolorowej doniczki. Mogą to być doniczki ceramiczne, emaliowane na jeden kolor bądź ozdobione wytłaczanymi lub malowanymi wzorami. Świetnym pomysłem jest wspólne rodzinne malowanie zwykłej ceramicznej doniczki – kiedy nasze dziecko zaangażuje się w stworzenie własnej doniczki, będziemy mieć pewność, że zadba także o jej zawartość. Ważne, by doniczka, podobnie jak kwiat, przyciągała uwagę.

Kwiat doniczkowy może stać się dobrym przyjacielem naszego dziecka – przyjacielem który nie tylko bawi, ale uczy i wychowuje. Wystarczy poświęcić tylko chwilę na wybór odpowiedniego kwiatu i doniczki – a korzyści z niego będą nieocenione!

Kwiaty w łazience

kwiaty do łazienki

Tags: , ,

Jakimi kwiatami ozdobić naszą łazienkę?

Oczywiste jest, że kwiatami doniczkowymi ozdabiamy nasz salon, jadalnię czy sypialnię. Czemu by nie korzystać z ich urody także w łazience? Niektóre gatunki kwiatów najlepiej czują się właśnie w pomieszczeniach o dużej wilgotności i małym nasłonecznieniu. Oczywiście, warunkiem jest choćby niewielkie okno w łazience – żadna roślina zielona, pozbawiona zupełnie światła słonecznego, nie jest w stanie przeżyć. Ale z moich obserwacji wynika, że większość łazienek w nowoczesnym budownictwie wyposażona jest choćby w odrobinę światła naturalnego.

Jakie kwiaty?

Przede wszystkim do łazienki powinniśmy wybrać kwiaty cieniolubne i mało wymagające. Doskonale sprawdzą się wszelkie bluszcze oraz rośliny bagienne, jak np. cibora i sitowie. Łazienkowy klimat uwielbiają też paprocie. Tego typu rośliny doniczkowe preferują dużą wilgotność i wysokie temperatury, jakie przeważnie panują w łazience. Nie wymagają natomiast silnego światła słonecznego. Dobrze sprawdzają się także rośliny tropikalne, np. kalatee czy alokazje – w naturalnym środowisku występują one w gęstych lasach tropikalnych, gdzie panują właśnie warunki „łazienkowe” – ekstremalne ciepło, wilgotność i małe nasłonecznienie. Do ozdoby łazienki powinniśmy unikać kwiatów kwitnących – te przeważnie wymagają dużego nasłonecznienia. Ponadto we wnętrzach łazienkowych dużo lepiej prezentują się gęste pióropusze paproci czy cibory, niż bogate storczyki czy efemeryczne dzwonki. Czasami nawet nasza łazienka, dzięki panującej tam wilgoci, pełnić może rolę „kliniki” dla kwiatów, które zbyt długo przebywały w suchych, nasłonecznionych pomieszczeniach. Kilka dni pobytu w łazienkowym klimacie może przywrócić takim kwiatom doniczkowym świeżość i naturalne piękno!

Jak eksponować?

Oczywiście nasza łazienka zyska na urodzie, jeśli wstawimy do niej kwiaty. Kiedy już wiemy, jakie rośliny doniczkowe wybrać, trzeba się zastanowić, jak sprawić, by nie zabrały nam przeważnie niewielkiej łazienkowej przestrzeni, ale ją wzbogaciły. Oczywiście najlepiej umieścić kwiaty na parapecie – taka mini-oranżeria kwiatowa będzie się pięknie prezentować. Można też zamontować na ścianach łazienki specjalne półki, na których ustawimy nasze doniczki. Mogą to być szklane półeczki łazienkowe, np. Fresco marki Zack, lub zwykłe półki ścienne, jak np. półka To the Wall marki Magis. W wielu łazienkach istnieją także wbudowane półki czy nisze, wyłożone płytkami ściennymi – kwiat doniczkowy może stać się ich ciekawą ozdobą. Jeśli w dodatku do towarzystwa dodamy mu ciekawą konewkę (np. Florea marki Zack), nasza łazienka z pewnością zalśni nowym blaskiem.

Warto zwrócić uwagę także na dobór doniczki. W naszej łazience powinniśmy raczej unikać bogatego zdobienia doniczek – nie możemy przesadzić z dekoracyjnością. Dobrze, jeśli doniczki będą komponować się z charakterem naszych łazienkowych akcesoriów. Z pewnością do większości łazienek pasować będą donice z serii Greens marki Blomus – proste i eleganckie. Na wąskich łazienkowych półkach ciekawie prezentować mogą się także donice kwadratowe, np. Cubo marki Blomus. Pamiętać trzeba o jednej rzeczy – im prostsza doniczka, tym lepiej pozwala zabłysnąć urodzie naszej rośliny zielonej!

Kwiaty doniczkowe mogą odmienić każde z naszych wnętrz. Nie ma więc powodu, by pomijać tak ważne pomieszczenie, jak łazienka!