Konewka

konewki

Tags: ,

Konewki, dzięki ich pomocy możemy “nakarmić” nasze rośliny ogrodowe by kwitły i dostarczały nam sporo, niepowtarzalnych zapachów oraz cieszyły nasz wzrok.

Wiadomo, nie od dziś, że piękny ogród jest niejako wizytówką naszego domu więc ważne jest by był on starannie zaprojektowany (niezależnie czy zrobimy to sami, czy z pomocą osób zawodowo zajmujących się projektowaniem ogrodów) i odpowiadał naszym wyobrażeniom dotyczącym pięknych ogrodów.

Z pewnością wygląd ogrodu jest kwestią indywidualną. Dla jednych najpiękniejszy będzie ogród pełny zieleni oraz różnych roślin i drzewek przypominający puszczę. Dla drugich będzie to wyważony, dokładny ogród gdzie wszystko jest poukładane na swoim miejscu.

Niezależnie od tego jaki jest Twój gust dotyczący ogrodu z pewnością wiesz, że bez systematycznego podlewania swoich roślin nie będzie on żył…

Aby zapewnić wodę rośliną można wykorzystać wąż podłączony do wody biernej i podlewać nim nasze kwiatki, owoce, warzywa czy inne rośliny. Można też skorzystać z poręcznej konewki.

Przykładem wysokiej jakości konewki jest konewka Verdo marki Blomus. Jej duża pojemność sprawia, że doskonale nadaje się do ogrodu. Praktyczny otwór ułatwia natomiast jej napełnianie. Oprócz swoich walorów praktycznych projekt konewki zwraca swoją uwagę niecodziennym wyglądem, powstałym przez połączenie form przypominających walce. Konewka idealnie komponuje się wśród roślin będąc jednocześnie dużym urozmaiceniem i ozdobą ogrodu.

Konewka Verdo została wykonana ze stali nierdzewnej oraz drewna.

Nie taka zwykła konewka

konewki

Tags: , ,

Czyli o tym, że ciekawy design konewki też ma znaczenie

Pisałam już o kwestii podlewania kwiatów, dla której świetnym rozwiązaniem może być samopodlewająca doniczka. Być może jednak nie każdy przekonany jest do tak nowatorskiego pomysłu. Dlatego też warto przyjrzeć się innym sprzętom, służącym podlewaniu kwiatów – konewkom.

Konewka kojarzy nam się raczej z pracami w ogrodzie niż pielęgnacją domowych kwiatów. Wszyscy pamiętamy przecież wielolitrowe, aluminiowe konewki, którymi nasze babcie podlewały swoje małe ogródkowe grządki. Tymczasem dziś konewka wraca do łask i szturmem zdobywa nowoczesne wnętrza. Nie służy już tylko celom praktycznym, ale staje się także interesującą ozdobą naszego zielonego kącika w mieszkaniu. Na rynku designu pojawiły się liczne wariacje projektantów na temat tego starego jak świat kwiatowego przyboru.

Większość z nich inspirowana jest tradycyjnym kształtem konewki ogrodowej. Jest jednak nie tylko dużo mniejsza, ale i unowocześniona w formie. Uwagę zwraca niewielka, półtoralitrowa konewka Stelton, wykonana z wysokiej jakości stali 18/10. Wszystkie tradycyjne elementy konewki uległy tu wielkiemu uproszczeniu. Zbiornik jest prostym walcem, zaopatrzonym w smukły długi dziób o lekko zaokrąglonej linii. Wzrok przyciąga przede wszystkim rączka, uformowana w efektowny duży łuk, która sprawia, że konewka przypomina nowoczesną rzeźbę. Dzięki temu konewka Stelton może stać się atrakcyjną dekoracją naszego wnętrza, tym ciekawszą, iż gładka powierzchnia stali intrygująco odbija urodę naszych kwiatów doniczkowych. Wedle własnej fantazji możemy też użyć takiej konewki jako wazonu na kwiaty.

Ciekawą formę przybrała konewka Pianto marki Zack. Projektant zrezygnował z typowej formy walca na rzecz wydłużonego prostopadłościanu o zaokrąglonych brzegach. Dzięki temu konewka Pianto intryguje i przyciąga wzrok, nadając naszemu wnętrzu nowoczesny charakter.

Firma Alessi w projekcie konewki Kiwi natomiast poszła zupełnie innym tropem. Do jej produkcji wykorzystany został termoplastik żywiczny, dzięki czemu przedmiot zaskakuje nas swoją barwnością. Ergonomiczny kształt tylko w bardzo dużym przybliżeniu mówi nam o funkcji przedmiotu – dziobek razem ze zbiornikiem i rączką stanowi integralną całość, nawiązującą w formie może do ptaka kiwi z długim dzióbkiem, a może do kropli wody. Ciekawy pomysł nie ujmuje jednak konewce jej funkcjonalności – wygodna rączka i specjalnie ukształtowany otwór do nalewania wody sprawiają, że posługiwanie się konewką Kiwi jest banalnie proste. Konewka ta dzięki swojej intrygującej formie i różnorodności dostępnych odcieni stanowić może naprawdę interesujący akcent w naszej domowej kwiatotece.

Jak widać, współcześnie konewka zasłużenie zyskała status ciekawej dekoracji wnętrza – w parze z funkcjonalnością idzie dziś jej nowatorski design. Dlatego też warto urozmaicić nasz domowy zielony kącik designerską konewką, która nie tylko podkreśli urodę kwiatów, ale i nada piętno nowoczesności całemu wnętrzu.

Kwiat doniczkowy – podopieczny naszego dziecka

doniczki dla dzieci

Tags: , , ,

O kwiatach, dobrych do dziecięcego pokoiku

Dekorując nasze wnętrza kwiatami doniczkowymi warto zasięgnąć fachowej wiedzy na temat tego, jakie gatunki kwiatów będą najodpowiedniejsze do określonych pomieszczeń. Przy doborze odpowiednich kwiatów do naszego wyposażenia wnętrz trzeba wziąć pod uwagę nie tylko ich wygląd, ale też warunki, jakie dane gatunki kwiatów preferują, oraz ewentualne działania niepożądane – niektóre z roślin mogą być trujące! Zaczniemy od pokoiku naszego dziecka.

Na początku pojawia się pytanie – czy warto w ogóle w pokoju dziecka umieszczać kwiaty doniczkowe, tym samym narażając je na zrzucenie czy zniszczenie? Oczywiście, że tak! Tak jak domowe zwierzątko, kwiaty doniczkowe mogą wiele nauczyć nasze dziecko. Opieka nad własnym kwiatem uczy naszego malucha odpowiedzialności i regularności, przynosząc jednocześnie dużą dozę radości i satysfakcji z dobrze wykonanego zadania.

Wybierając kwiaty doniczkowe dla dziecka, musimy zwrócić uwagę, czy dany kwiat nie wydziela trujących substancji. Nie polecam zwłaszcza difenbachii, wilczomlecza czy opuncji. Kiepskim rozwiązaniem są też wszelkie odmiany kaktusów. Dopiero potem należy skupić się na wyglądzie kwiatu doniczkowego. Roślina taka powinna być atrakcyjna dla naszego malucha, dobrze więc jeśli posiada kwitnące kolorowe kwiaty. Doskonale sprawdza się begonia o różowych lub czerwonych gęstych kwiatach i pąkach, która kwitnie nawet zimą. Odpowiednim wyborem będzie też gerbera, zachwycająca żywymi kolorami. Obie te rośliny nie wymagają szczególnych warunków ani zabiegów pielęgnacyjnych, dlatego też nasze dziecko bez problemu poradzi sobie z opieką nad nimi. Aby troska o kwiaty była bardziej atrakcyjna dla naszego brzdąca, możemy razem z rośliną podarować mu kolorową konewkę do podlewania, np. Kiwi marki Alessi. Dzięki swojej barwności konewka taka kojarzy się z dziecięcą zabawką, dlatego też podlewanie kwiatów stać się może dla naszego malucha świetną zabawą.

Doskonałym pomysłem będzie też umieszczenie w pokoju dziecięcym muchołówki. Taki kwiat na pewno zaintryguje malucha, który nie będzie mógł oderwać od niego wzroku. Muchołówka bowiem jest jedną z niewielu istniejących roślin mięsożernych! Za pomocą specjalnych chwytnych liści, wyposażonych we włoski, wabi i chwyta swoje ofiary – owady. Zamknięte w takiej pułapce, owady są następnie wchłaniane przez roślinę. Muchołówka będzie więc świetnym pomysłem dla naszych dzieci, które dzięki niej w ciekawy sposób zdobędą też cenną wiedzę o przyrodzie.

Aby uatrakcyjnić dziecku opiekę nad jego zieloną roślinką, warto zadbać też o dobór odpowiedniej, kolorowej doniczki. Mogą to być doniczki ceramiczne, emaliowane na jeden kolor bądź ozdobione wytłaczanymi lub malowanymi wzorami. Świetnym pomysłem jest wspólne rodzinne malowanie zwykłej ceramicznej doniczki – kiedy nasze dziecko zaangażuje się w stworzenie własnej doniczki, będziemy mieć pewność, że zadba także o jej zawartość. Ważne, by doniczka, podobnie jak kwiat, przyciągała uwagę.

Kwiat doniczkowy może stać się dobrym przyjacielem naszego dziecka – przyjacielem który nie tylko bawi, ale uczy i wychowuje. Wystarczy poświęcić tylko chwilę na wybór odpowiedniego kwiatu i doniczki – a korzyści z niego będą nieocenione!