Kwiat doniczkowy – podopieczny naszego dziecka

doniczki dla dzieci

Tags: , , ,

O kwiatach, dobrych do dziecięcego pokoiku

Dekorując nasze wnętrza kwiatami doniczkowymi warto zasięgnąć fachowej wiedzy na temat tego, jakie gatunki kwiatów będą najodpowiedniejsze do określonych pomieszczeń. Przy doborze odpowiednich kwiatów do naszego wyposażenia wnętrz trzeba wziąć pod uwagę nie tylko ich wygląd, ale też warunki, jakie dane gatunki kwiatów preferują, oraz ewentualne działania niepożądane – niektóre z roślin mogą być trujące! Zaczniemy od pokoiku naszego dziecka.

Na początku pojawia się pytanie – czy warto w ogóle w pokoju dziecka umieszczać kwiaty doniczkowe, tym samym narażając je na zrzucenie czy zniszczenie? Oczywiście, że tak! Tak jak domowe zwierzątko, kwiaty doniczkowe mogą wiele nauczyć nasze dziecko. Opieka nad własnym kwiatem uczy naszego malucha odpowiedzialności i regularności, przynosząc jednocześnie dużą dozę radości i satysfakcji z dobrze wykonanego zadania.

Wybierając kwiaty doniczkowe dla dziecka, musimy zwrócić uwagę, czy dany kwiat nie wydziela trujących substancji. Nie polecam zwłaszcza difenbachii, wilczomlecza czy opuncji. Kiepskim rozwiązaniem są też wszelkie odmiany kaktusów. Dopiero potem należy skupić się na wyglądzie kwiatu doniczkowego. Roślina taka powinna być atrakcyjna dla naszego malucha, dobrze więc jeśli posiada kwitnące kolorowe kwiaty. Doskonale sprawdza się begonia o różowych lub czerwonych gęstych kwiatach i pąkach, która kwitnie nawet zimą. Odpowiednim wyborem będzie też gerbera, zachwycająca żywymi kolorami. Obie te rośliny nie wymagają szczególnych warunków ani zabiegów pielęgnacyjnych, dlatego też nasze dziecko bez problemu poradzi sobie z opieką nad nimi. Aby troska o kwiaty była bardziej atrakcyjna dla naszego brzdąca, możemy razem z rośliną podarować mu kolorową konewkę do podlewania, np. Kiwi marki Alessi. Dzięki swojej barwności konewka taka kojarzy się z dziecięcą zabawką, dlatego też podlewanie kwiatów stać się może dla naszego malucha świetną zabawą.

Doskonałym pomysłem będzie też umieszczenie w pokoju dziecięcym muchołówki. Taki kwiat na pewno zaintryguje malucha, który nie będzie mógł oderwać od niego wzroku. Muchołówka bowiem jest jedną z niewielu istniejących roślin mięsożernych! Za pomocą specjalnych chwytnych liści, wyposażonych we włoski, wabi i chwyta swoje ofiary – owady. Zamknięte w takiej pułapce, owady są następnie wchłaniane przez roślinę. Muchołówka będzie więc świetnym pomysłem dla naszych dzieci, które dzięki niej w ciekawy sposób zdobędą też cenną wiedzę o przyrodzie.

Aby uatrakcyjnić dziecku opiekę nad jego zieloną roślinką, warto zadbać też o dobór odpowiedniej, kolorowej doniczki. Mogą to być doniczki ceramiczne, emaliowane na jeden kolor bądź ozdobione wytłaczanymi lub malowanymi wzorami. Świetnym pomysłem jest wspólne rodzinne malowanie zwykłej ceramicznej doniczki – kiedy nasze dziecko zaangażuje się w stworzenie własnej doniczki, będziemy mieć pewność, że zadba także o jej zawartość. Ważne, by doniczka, podobnie jak kwiat, przyciągała uwagę.

Kwiat doniczkowy może stać się dobrym przyjacielem naszego dziecka – przyjacielem który nie tylko bawi, ale uczy i wychowuje. Wystarczy poświęcić tylko chwilę na wybór odpowiedniego kwiatu i doniczki – a korzyści z niego będą nieocenione!