Doniczka doniczce nie równa

doniczka wielofunkcyjna, nowoczesne doniczki

Tags: , , , ,

doniczka nowoczesnaDoniczka doniczce nie równa – dlaczego? Otóż dlatego, że nie każda doniczka jest w stanie stworzyć z kwiatem, który się w niej znajduje idealną kompozycję zarówno pod kątem wizualnym, jak i jakościowym.

Na rynku możemy spotkać wiele najróżniejszych, często niezwykle pięknych doniczek dostępnych w zadziwiająco niskich cenach. Często zdarza się jednak, że są to pułapki. Decydując się na zakup taniej doniczki, z wątpliwego źródła prawdopodobnie kupiliśmy bubla, który potłucze się przy pierwszym lepszym przeniesieniu.

Doniczki warto kupować tak dobre, jak kwiaty które zamierzamy w nich posadzić.

Doskonałym tego przykładem jest doniczka Orchid marki Evasolo. Samopodlewająca się doniczka jak sama nazwa wskazuje to doskonałe miejsce do umieszczenia pięknej orchidei. Nowoczesna doniczka na Orchideę stwarza optymalne warunki dla tej egzotycznej piękności.

Niezwykle stylowa, nowoczesna doniczka Orchid doskonale sprawdza się w formie prezentu. Można ją podarować zarówno swojej babci, mamie, żonie czy córce – wszystkie te Panie, jeśli tylko mają dobry gust z całą pewnością ucieszą się z omawianego podarunku.

Efektowna kompozycja która zostanie utworzona przez orchideę i doniczkę może wprawić w zachwyt każdego.

Samo-podlewanie

doniczka wielofunkcyjna, nowoczesne doniczki

Tags: , ,

Innowacyjna doniczka samopodlewająca Eva Solo

Rośliny doniczkowe, inaczej niż te żyjące na wolnym powietrzu, zdane są wyłącznie na nas. Każda z nich potrzebuje innej ilości wody, by czuć się dobrze. Niektóre kwiaty doniczkowe wolą, gdy woda dostarczana jest rzadziej, ale w większych ilościach. Inne preferują podlewanie częstsze, za to mniej intensywne. Ilość wody, jakiej kwiaty potrzebują, zależy nie tylko od gatunku, ale też nasłonecznienia miejsca, w którym są ustawione. Tak prosta czynność, jaką wydaje się podlewanie, okazuje się dużą sztuką. Co jednak zrobić, gdy nie mamy do tego głowy, a nasze roślinki dostają swoją porcję wody dopiero, gdy dostrzegamy ich opadające liście?

Designerska firma Eva Solo znalazła rozwiązanie tego problemu. To doniczka samopodlewająca. Ten rodzaj donicy jest zupełną nowością na naszym rynku kwiatowym. Można wręcz powiedzieć, że stanowi przełom w hodowli kwiatów. O wadze tego pomysłu świadczy fakt, iż projekt Eva Solo otrzymał wiele prestiżowych nagród i wyróżnień w dziedzinie designu: Design Plus 2004, Red Dot 2004, The International Design Yearbook 2004, Baden-Wuttember Int Design Award 2004, Industrial Design Excellence Award (IDEA) 2005. Warto zatem przyjrzeć się bliżej temu wynalazkowi.

Sam pomysł, jak to bywa z genialnymi myślami, jest banalnie prosty – podpatrzony w przyrodzie. Doniczka składa się z dwóch części: ceramicznego pojemnika na kwiat, który jest umieszczony w szklanym zbiorniku na wodę. Obie części połączone są nylonowym sznurkiem, który jest jak gdyby przedłużeniem kwiatowego korzenia. Za jego pomocą roślina czerpie wodę z dolnego zbiornika w niezbędnej jej ilości. Dzięki temu, że zbiornik jest głęboki, zapas wody wystarcza na długo. Nie trzeba kontrolować, czy ziemia w doniczce jest wilgotna – wystarczy po prostu dolać wody do pojemnika, kiedy tylko zauważymy, że jest jej mało. Nasza roślina doniczkowa najlepiej wie, ile życiodajnego płynu potrzebuje.

Samopodlewająca doniczka posiada także dodatkową zaletę – nie tylko zapewnia kwiatom odpowiednią ilość wody w ziemi, ale także, poprzez jej parowanie ze zbiornika, stale utrzymuje wilgoć w otoczeniu rośliny. A wiemy dobrze, że suche powietrze nie wpływa korzystnie na nasze kwiaty.

Doniczka Eva Solo spełnia także najwyższe oczekiwania estetyczne. Wykonana z wysokiej jakości materiałów, charakteryzuje się prostą i szlachetną formą. Dostępna jest w czterech klasycznych kolorach: białym, jasnoszarym, szarym i piaskowym.

Doniczka samopodlewająca Eva Solo okazuje się więc idealnym pomysłem dla zapominalskich, zabieganych i wszystkich tych, którzy chcą sprawić przyjemność swoim kwiatom doniczkowym.

Kwiaty w łazience

kwiaty do łazienki

Tags: , ,

Jakimi kwiatami ozdobić naszą łazienkę?

Oczywiste jest, że kwiatami doniczkowymi ozdabiamy nasz salon, jadalnię czy sypialnię. Czemu by nie korzystać z ich urody także w łazience? Niektóre gatunki kwiatów najlepiej czują się właśnie w pomieszczeniach o dużej wilgotności i małym nasłonecznieniu. Oczywiście, warunkiem jest choćby niewielkie okno w łazience – żadna roślina zielona, pozbawiona zupełnie światła słonecznego, nie jest w stanie przeżyć. Ale z moich obserwacji wynika, że większość łazienek w nowoczesnym budownictwie wyposażona jest choćby w odrobinę światła naturalnego.

Jakie kwiaty?

Przede wszystkim do łazienki powinniśmy wybrać kwiaty cieniolubne i mało wymagające. Doskonale sprawdzą się wszelkie bluszcze oraz rośliny bagienne, jak np. cibora i sitowie. Łazienkowy klimat uwielbiają też paprocie. Tego typu rośliny doniczkowe preferują dużą wilgotność i wysokie temperatury, jakie przeważnie panują w łazience. Nie wymagają natomiast silnego światła słonecznego. Dobrze sprawdzają się także rośliny tropikalne, np. kalatee czy alokazje – w naturalnym środowisku występują one w gęstych lasach tropikalnych, gdzie panują właśnie warunki „łazienkowe” – ekstremalne ciepło, wilgotność i małe nasłonecznienie. Do ozdoby łazienki powinniśmy unikać kwiatów kwitnących – te przeważnie wymagają dużego nasłonecznienia. Ponadto we wnętrzach łazienkowych dużo lepiej prezentują się gęste pióropusze paproci czy cibory, niż bogate storczyki czy efemeryczne dzwonki. Czasami nawet nasza łazienka, dzięki panującej tam wilgoci, pełnić może rolę „kliniki” dla kwiatów, które zbyt długo przebywały w suchych, nasłonecznionych pomieszczeniach. Kilka dni pobytu w łazienkowym klimacie może przywrócić takim kwiatom doniczkowym świeżość i naturalne piękno!

Jak eksponować?

Oczywiście nasza łazienka zyska na urodzie, jeśli wstawimy do niej kwiaty. Kiedy już wiemy, jakie rośliny doniczkowe wybrać, trzeba się zastanowić, jak sprawić, by nie zabrały nam przeważnie niewielkiej łazienkowej przestrzeni, ale ją wzbogaciły. Oczywiście najlepiej umieścić kwiaty na parapecie – taka mini-oranżeria kwiatowa będzie się pięknie prezentować. Można też zamontować na ścianach łazienki specjalne półki, na których ustawimy nasze doniczki. Mogą to być szklane półeczki łazienkowe, np. Fresco marki Zack, lub zwykłe półki ścienne, jak np. półka To the Wall marki Magis. W wielu łazienkach istnieją także wbudowane półki czy nisze, wyłożone płytkami ściennymi – kwiat doniczkowy może stać się ich ciekawą ozdobą. Jeśli w dodatku do towarzystwa dodamy mu ciekawą konewkę (np. Florea marki Zack), nasza łazienka z pewnością zalśni nowym blaskiem.

Warto zwrócić uwagę także na dobór doniczki. W naszej łazience powinniśmy raczej unikać bogatego zdobienia doniczek – nie możemy przesadzić z dekoracyjnością. Dobrze, jeśli doniczki będą komponować się z charakterem naszych łazienkowych akcesoriów. Z pewnością do większości łazienek pasować będą donice z serii Greens marki Blomus – proste i eleganckie. Na wąskich łazienkowych półkach ciekawie prezentować mogą się także donice kwadratowe, np. Cubo marki Blomus. Pamiętać trzeba o jednej rzeczy – im prostsza doniczka, tym lepiej pozwala zabłysnąć urodzie naszej rośliny zielonej!

Kwiaty doniczkowe mogą odmienić każde z naszych wnętrz. Nie ma więc powodu, by pomijać tak ważne pomieszczenie, jak łazienka!