Zestaw do ziół

doniczka wielofunkcyjna, przyprawy hodowane w doniczkach, zestaw do ziół

Tags: ,

Zestaw do ziół Herb Stand marki zaprojektowany przez Jacob’a Heinberg’a dla marki nromann copenhagen to zabawne i pomysłowe rozwiązanie, które w prosty sposób pomaga nam uporządkować domowy ogródek, składający się z zielonych ziół bądź innych drobnych roślin.

Stojak składa się z dwóch miejsc na doniczki oraz z miejsca na nożyczki. Wiele możliwości kompozycji roślin daje możliwość rozłożenia doniczek wokół osi stojaka. Pojemniki mogą być osobno lub razem. Dużą zaletą zestawu do ziół jest również jego funkcjonalność. Podcięcie ziół zajmuje dosłownie chwilę, a spodki zapobiegają wylewaniu się wody przez co nie brudzimy blatu na którym postawiliśmy zestaw. Wyciekanie się wody podczas podlewania w przypadku doniczek ze spodkami normann copenhagen jest ciężkie do wykonania. ;)

Zestaw do ziół to nie tylko praktyczne i przydatne narzędzie pozwalające nam mieć zawsze pod ręką świeże i zdrowe zioła, które możemy wykorzystać jako przyprawy do naszych potraw. Komplet to również wspaniała i oryginalna dekoracja, którą możemy ozdobić stół podczas śniadania czy parapet w kuchni.

Materiał z którego został wykonany zestaw do ziół to stal nierdzewna (nożyczki) oraz plastik (doniczki, stojak, podstawka).

Wysokiej jakości, bardzo pożyteczny i funkcjonalny zestaw do ziół można nabyć za pośrednictwem sklepu internetowego www.fabrykaform.pl.

Kuchenny ogródek zielny

przyprawy hodowane w doniczkach

Tags: , ,

Świeże przyprawy, hodowane w doniczkach

Każdy wie, że świeże zioła posiadają o wiele lepszy smak i aromat niż te suszone i rozdrobnione, które kupujemy w sklepach. Zielone listki przypraw są łagodniejsze w smaku i o wiele zdrowsze. Poza tym – podobnie jak kwiaty doniczkowe – zioła w doniczkach mogą stać się piękną kuchenną ozdobą. Dlatego warto stworzyć w naszej kuchni mały ziołowy ogródek. Jego uprawa nie jest skomplikowana, a korzyści, które niesie – nie do przecenienia. Przedstawiam kilka praktycznych porad, jak wyhodować przyprawy w doniczkach.

Jakie zioła?

Oczywiście nie wszystkie zioła będziemy w stanie samodzielnie wyhodować. Musimy niestety zrezygnować z przypraw orientalnych, takich jak cynamon, imbir czy pieprz. Za to doskonale rosnąć będą w warunkach domowych bazylia, tymianek, oregano, estragon czy pietruszka – właściwie większość ziół, z których wykorzystujemy do przyprawiania liście. Niektóre z naszych ziół mają krótki okres wegetacyjny, inne rosnąć mogą w doniczkach właściwie przez cały rok.

Jak wyhodować?

Osoby nie do końca przekonane o swoich umiejętnościach ogrodniczych mogą kupić w supermarketach wyhodowane już zioła w doniczkach. Konieczne jest jednak ich przesadzenie w nowe, większe doniczki – inaczej nasze zioła nie przeżyją zbyt długo. Dużo lepsze rezultaty daje jednak własnoręczne zasadzenie nasion lub sadzonek (w sklepach ogrodniczych dostępne są nasiona i sadzonki specjalnie przystosowane do hodowania doniczkowego). Zioła najlepiej wysiewać wiosną – będą wtedy rosły najszybciej. Można zasadzić wiele gatunków w jednej dużej donicy. Polecam jednak sadzenie poszczególnych ziół w oddzielnych doniczkach – ich pielęgnacja będzie łatwiejsza, bo różne gatunki ziół wymagają często odmiennej warunków. W sklepach istnieją specjalne zestawy doniczek do ziół, które dodadzą naszym roślinkom urody. Bardzo pięknie zioła będą prezentować się np. w zestawie do ziół Herb Stand marki Normann Copenhagen, w którym do dwóch połączonych ze sobą doniczek dołączone są także nożyczki do przycinania przypraw.

Jak pielęgnować?

Większość z ziół, hodowanych w doniczkach, wymaga sporego nasłonecznienia. Dlatego też najlepiej będą czuły się na słonecznym parapecie. Trzeba pamiętać, że większość przypraw, np. bazylia, potrzebuje dużej wilgotności – podlewać trzeba je regularnie, najlepiej codziennie. Nie powinniśmy też narażać naszych ziół doniczkowych na przeciągi i zmiany temperatury. Nie tylko źle to wpływa na ich żywotność, ale też i na smak listków.

Zaopatrzeni w podstawową wiedzę na temat hodowli ziół w doniczkach, możemy śmiało przystąpić do dzieła. Zapewniam, nie będzie czego żałować!