Kuchenny ogródek zielny

przyprawy hodowane w doniczkach

Tags: , ,

Świeże przyprawy, hodowane w doniczkach

Każdy wie, że świeże zioła posiadają o wiele lepszy smak i aromat niż te suszone i rozdrobnione, które kupujemy w sklepach. Zielone listki przypraw są łagodniejsze w smaku i o wiele zdrowsze. Poza tym – podobnie jak kwiaty doniczkowe – zioła w doniczkach mogą stać się piękną kuchenną ozdobą. Dlatego warto stworzyć w naszej kuchni mały ziołowy ogródek. Jego uprawa nie jest skomplikowana, a korzyści, które niesie – nie do przecenienia. Przedstawiam kilka praktycznych porad, jak wyhodować przyprawy w doniczkach.

Jakie zioła?

Oczywiście nie wszystkie zioła będziemy w stanie samodzielnie wyhodować. Musimy niestety zrezygnować z przypraw orientalnych, takich jak cynamon, imbir czy pieprz. Za to doskonale rosnąć będą w warunkach domowych bazylia, tymianek, oregano, estragon czy pietruszka – właściwie większość ziół, z których wykorzystujemy do przyprawiania liście. Niektóre z naszych ziół mają krótki okres wegetacyjny, inne rosnąć mogą w doniczkach właściwie przez cały rok.

Jak wyhodować?

Osoby nie do końca przekonane o swoich umiejętnościach ogrodniczych mogą kupić w supermarketach wyhodowane już zioła w doniczkach. Konieczne jest jednak ich przesadzenie w nowe, większe doniczki – inaczej nasze zioła nie przeżyją zbyt długo. Dużo lepsze rezultaty daje jednak własnoręczne zasadzenie nasion lub sadzonek (w sklepach ogrodniczych dostępne są nasiona i sadzonki specjalnie przystosowane do hodowania doniczkowego). Zioła najlepiej wysiewać wiosną – będą wtedy rosły najszybciej. Można zasadzić wiele gatunków w jednej dużej donicy. Polecam jednak sadzenie poszczególnych ziół w oddzielnych doniczkach – ich pielęgnacja będzie łatwiejsza, bo różne gatunki ziół wymagają często odmiennej warunków. W sklepach istnieją specjalne zestawy doniczek do ziół, które dodadzą naszym roślinkom urody. Bardzo pięknie zioła będą prezentować się np. w zestawie do ziół Herb Stand marki Normann Copenhagen, w którym do dwóch połączonych ze sobą doniczek dołączone są także nożyczki do przycinania przypraw.

Jak pielęgnować?

Większość z ziół, hodowanych w doniczkach, wymaga sporego nasłonecznienia. Dlatego też najlepiej będą czuły się na słonecznym parapecie. Trzeba pamiętać, że większość przypraw, np. bazylia, potrzebuje dużej wilgotności – podlewać trzeba je regularnie, najlepiej codziennie. Nie powinniśmy też narażać naszych ziół doniczkowych na przeciągi i zmiany temperatury. Nie tylko źle to wpływa na ich żywotność, ale też i na smak listków.

Zaopatrzeni w podstawową wiedzę na temat hodowli ziół w doniczkach, możemy śmiało przystąpić do dzieła. Zapewniam, nie będzie czego żałować!

Poleć swoim znajomym!