Nie taka zwykła konewka

konewki

Tags: , ,

Czyli o tym, że ciekawy design konewki też ma znaczenie

Pisałam już o kwestii podlewania kwiatów, dla której świetnym rozwiązaniem może być samopodlewająca doniczka. Być może jednak nie każdy przekonany jest do tak nowatorskiego pomysłu. Dlatego też warto przyjrzeć się innym sprzętom, służącym podlewaniu kwiatów – konewkom.

Konewka kojarzy nam się raczej z pracami w ogrodzie niż pielęgnacją domowych kwiatów. Wszyscy pamiętamy przecież wielolitrowe, aluminiowe konewki, którymi nasze babcie podlewały swoje małe ogródkowe grządki. Tymczasem dziś konewka wraca do łask i szturmem zdobywa nowoczesne wnętrza. Nie służy już tylko celom praktycznym, ale staje się także interesującą ozdobą naszego zielonego kącika w mieszkaniu. Na rynku designu pojawiły się liczne wariacje projektantów na temat tego starego jak świat kwiatowego przyboru.

Większość z nich inspirowana jest tradycyjnym kształtem konewki ogrodowej. Jest jednak nie tylko dużo mniejsza, ale i unowocześniona w formie. Uwagę zwraca niewielka, półtoralitrowa konewka Stelton, wykonana z wysokiej jakości stali 18/10. Wszystkie tradycyjne elementy konewki uległy tu wielkiemu uproszczeniu. Zbiornik jest prostym walcem, zaopatrzonym w smukły długi dziób o lekko zaokrąglonej linii. Wzrok przyciąga przede wszystkim rączka, uformowana w efektowny duży łuk, która sprawia, że konewka przypomina nowoczesną rzeźbę. Dzięki temu konewka Stelton może stać się atrakcyjną dekoracją naszego wnętrza, tym ciekawszą, iż gładka powierzchnia stali intrygująco odbija urodę naszych kwiatów doniczkowych. Wedle własnej fantazji możemy też użyć takiej konewki jako wazonu na kwiaty.

Ciekawą formę przybrała konewka Pianto marki Zack. Projektant zrezygnował z typowej formy walca na rzecz wydłużonego prostopadłościanu o zaokrąglonych brzegach. Dzięki temu konewka Pianto intryguje i przyciąga wzrok, nadając naszemu wnętrzu nowoczesny charakter.

Firma Alessi w projekcie konewki Kiwi natomiast poszła zupełnie innym tropem. Do jej produkcji wykorzystany został termoplastik żywiczny, dzięki czemu przedmiot zaskakuje nas swoją barwnością. Ergonomiczny kształt tylko w bardzo dużym przybliżeniu mówi nam o funkcji przedmiotu – dziobek razem ze zbiornikiem i rączką stanowi integralną całość, nawiązującą w formie może do ptaka kiwi z długim dzióbkiem, a może do kropli wody. Ciekawy pomysł nie ujmuje jednak konewce jej funkcjonalności – wygodna rączka i specjalnie ukształtowany otwór do nalewania wody sprawiają, że posługiwanie się konewką Kiwi jest banalnie proste. Konewka ta dzięki swojej intrygującej formie i różnorodności dostępnych odcieni stanowić może naprawdę interesujący akcent w naszej domowej kwiatotece.

Jak widać, współcześnie konewka zasłużenie zyskała status ciekawej dekoracji wnętrza – w parze z funkcjonalnością idzie dziś jej nowatorski design. Dlatego też warto urozmaicić nasz domowy zielony kącik designerską konewką, która nie tylko podkreśli urodę kwiatów, ale i nada piętno nowoczesności całemu wnętrzu.

Poleć swoim znajomym!