Wielofunkcyjna doniczka

doniczka wielofunkcyjna

Tags: , ,

Inspirujące pomysły na doniczkę inną niż wszystkie

Po solidnej dawce wiedzy o roślinach doniczkowych, pora teraz na mały skok w bok w stronę najlepszego designu. Pokazałam już, że doniczka do kwiatów może stanowić intrygujący element wyposażenia naszych wnętrz – teraz podsunę kilka innych, kreatywnych pomysłów, jak sprawić, by nasze rośliny doniczkowe, zabłysnęły (dosłownie i w przenośni) nowym blaskiem. Tym razem dzięki doniczkom, które właściwie nie są do końca doniczkami, a spełniać mogą wiele funkcji.

Jak pokazałam już w jednym z artykułów, kwiaty doniczkowe wcale nie potrzebują do życia tradycyjnych doniczek – równie dobrze będą czuły się np. w torbie z tworzywa sztucznego marki Koziol. Projektanci młodej niemieckiej firmy xxd poszli jeszcze dalej w tym kierunku, proponując umieszczenie kwiatów doniczkowych w…podświetlanym pojemniku o nazwie Lux-us.

Pojemnik ten spełniać może nieskończoną ilość funkcji – stanowić może półkę na książki, stojak na magazyny, taboret, lampkę czy nawet …pojemnik na lód. Wszystko zależy od dodatkowych elementów, jakie wykorzystamy. Spośród jego wielu ról, rola doniczki jest jedną z najbardziej efektownych. Wystarczy wstawić do środka akrylowy pojemnik, który kupić można w komplecie – i otrzymamy funkcjonalną doniczkę o świecących ściankach, która jednocześnie może być salonową lampką. Dzięki temu nawet najzwyklejsza roślina doniczkowa stanie się gwiazdą naszego wnętrza.

Zupełnie inną propozycją tej samej firmy jest pojemnik z serii Leichtbau, którego podstawową funkcją jest funkcja kosza na śmieci, a dodatkową – właśnie doniczki. Cała tajemnica prostych, minimalistycznych w wyrazie przedmiotów z tej serii, tkwi w materiale – otóż główną rolę odgrywa tu beton, wzmacniany włóknem szklanym. Zaskakujące połączenie tego surowego, industrialnego materiału z połyskującą chromowaną stalą nierdzewną wnosi do wnętrz domowych czy biurowych zupełnie nowy, skrajnie nowoczesny wyraz. Kosz na śmieci Leichtabu, którego wnętrze wyposażone jest w akrylowy pojemnik, po zdjęciu pokrywy stać się może bez przeszkód właśnie doniczką. Surowa faktura i barwa betonu będzie w stanie doskonale uwydatnić świeżość i delikatność naszej zielonej rośliny, a nasze wnętrze dzięki takiemu zestawieniu zyska nowy, intrygujący wymiar.

Trzecie inspirujące rozwiązanie daje nam włoska “fabryka snów”, Alessi. Mowa tu o produktach z serii Nuvem, wśród których znaleźć możemy także naczynie przeznaczone na doniczkę. Jednak na pierwszy rzut oka także trudno odgadnąć, czy mamy do czynienia z doniczką, wazonem czy może koszem na owoce. Całość wykonana jest bowiem z fantazyjnie giętego, aluminiowego drutu, tworzącego lekką, załamującą światło powierzchnię. Co oznacza słowo Nuvem? Otóż jest to chmura – lekka, ulotna i połyskliwa, jak każdy z tej serii urokliwych przedmiotów. Nasze zielone roślinki, umieszczone w tak efektownym “opakowaniu” staną się prawdziwą ozdobą każdego wnętrza.

Jak widać, kategoria doniczki do kwiatów, dzięki innowacyjnym pomysłom projektantów, została znacząco rozszerzona. Wiele zależy też od naszej własnej kreatywności. Współcześni projektanci, proponując nam coraz częściej tzw. przedmioty wielofunkcyjne, których używać możemy według własnej inwencji, otwierają naszej wyobraźni zupełnie nowe drogi. Nic nie stoi na przeszkodzie, by te możliwości wykorzystać także w służbie naszym roślinom doniczkowym, ku upiększeniu naszych wnętrz.

Poleć swoim znajomym!